Objednací lhůty v jarní a letní sezóně jsou minimálně 2 týdny.

Časté dotazy

Jakou si mám vybrat elektrickou zásuvku, 7 nebo 13 pinů?

Oba standardy fungují současně. Se 7pinovou zástrčkou se nejčastěji setkáte u přívěsných vozíků, 13pinovou najdete na většině karavanů a držáků jízdních kol. 13pinová zásuvka obsahuje navíc z prvků osvětlení vozidla i světla zpátečky. Legislativě vyhovují oba systémy a pro bezproblémové zapojení různých zařízení existují redukce, které máme běžně skladem. Záleží jen na Vás, co budete častěji připojovat, případně dáte-li přednost ceně. 7pinové elektroinstalace jsou totiž zpravidla levnější. Pokud potřebujete napájení pro Váš karavan, objednejte si u nás 13 pinovou zásuvku s jednotkou právě pro karavany.

 

Jaký typ elektroinstalace si mám vybrat? V nabídce jsou univerzální a typové.

S výběrem druhu elektroinstalace Vám rádi poradíme individuálně. Její výběr je nutné posuzovat vždy z několika aspektů pro konkrétní typ vozu a také z pohledu Vašich preferencí. Obraťte se na nás telefonicky, emailem nebo prostřednictvím kontaktního formuláře.

 

Mám vybrat pevné nebo odnímatelné tažné zařízení? 

S výběrem Vám jistě poradí tento článek - klikněte zde

 

Jak dlouho trvá montáž tažného zařízení?

Doba montáže tažného zařízení je zpravidla 4-6 hodin, dle její náročnosti. Montáže provádíme ve všední dny v běžné pracovní době.

 

Jak je to s přihlášením tažného zařízení?

K tažnému zařízení namontovanému od nás obdržíte potvrzení o autorizované montáži. Nemusíte tak na STK, pouze si necháte zapsat tažné zařízení na registru vozidel do technického průkazu. Můžete využít libovolný registr vozidel v ČR, potřebovat budete také TP, ORV (velký a malý technický průkaz) a formulář, který od nás také dostanete předem. Úřady zpravidla umožňují rezervaci termínu přes online systém. S montáží od nás tak ušetříte peníze i čas za kontrolu nově namontovaného tažného zařízení na STK.

 

Jak kontrolujete zapojení elektroinstalace?

Všechny námi montované elektroinstalace prochází kontrolou na testovacím zařízení, které věrně simuluje přípojné vozidlo nebo zařízení. Náš technik vždy provádí kontrolu funkčnosti osvětlení i kombinací jednotlivých světel. Tím je zaručena bezproblémová funkce elektroinstalace tažného zařízení. Protože se na montáže tažných zařízení specializujeme a naším cílem je spokojený zákazník, zavedli jsme pro mnoho úkonů během montáže svoje vlastní standardy, které garantují vysokou kvalitu montáže.

 

Jaký přívěs můžu na tažné zařízení připojit z hlediska hmotnosti?

Spojování vozidel do jízdních souprav s přípojnými vozidly řeší vyhláška č. 209/2018Sb., paragraf 3

f) pro spojování vozidel v jízdní soupravu s přípojnými vozidly kategorií O1 nebo O2 dále platí, že

1. hmotnost nebrzděného přípojného vozidla kategorie O1 nesmí být větší než největší povolená hmotnost nebrzděného přípojného vozidla stanovená pro tažné vozidlo, která je uvedena v technickém průkazu a osvědčení o registraci tažného vozidla,

2. hmotnost brzděného přívěsu kategorií O1 nebo O2 nesmí být větší než největší povolená hmotnost brzděného přípojného vozidla stanovená pro tažné vozidlo, která je uvedena v technickém průkazu a osvědčení o registraci tažného vozidla, za podmínky, že hmotnost takového přípojného vozidla není větší než největší povolená hmotnost tažného vozidla u vozidel kategorií M1 a N1 a jedenapůlnásobek největší povolené hmotnosti tažného vozidla u vozidel kategorií M1G a N1G,

3. za vozidlo kategorie T, C nebo Z smí být zapojována přípojná vozidla kategorií O1 nebo O2 při dodržení podmínek z hlediska přípojných hmotností stanovených při schválení technické způsobilosti těchto vozidel,

4. jestliže není přípojné vozidlo vybaveno výškově nastavitelnou ojí, musí být spojovací zařízení traktoru umístěno ve výšce 350-420 mm,

5. jestliže oj přípojného vozidla je výškově nastavitelná, může být výška spojovacího zařízení traktoru odlišná za podmínky, že osa ovládacího zařízení nájezdové brzdy přívěsu není skloněná od vodorovné roviny více než ± 10°, a

6. nebrzděná vozidla kategorie O1 smí být zapojována za vozidla kategorií M nebo N, jejichž provozní hmotnost je nejméně dvojnásobkem hmotnosti připojovaného vozidla, pokud při schválení technické způsobilosti tažného vozidla nebylo stanoveno jinak.

 Samozřejmě také záleží na tom, zda máte potřebnou skupinu řidičského oprávnění. Pro některá těžší přípojná vozidla může být požadováno oprávnění skupin BE, CE, případně DE.  

 

Může mít vliv Vámi provedená montáž tažného zařízení na záruku mého vozu?

Pokud si necháte namontovat tažné zařízení schválené (homologované) podle evropských směrnic, nesmí prodejce automobilu jakkoliv omezovat záruku na toto vozidlo. Nařízení Komise EU č. 461/2010 (tzv. bloková výjimka) stanoví, že spotřebitel má právo vybrat si autodíly, které budou použity pro opravu či servis jeho vozidla a také právo používat jakoukoliv opravnu pro nezáruční opravy a montáže autodílů nebo autodoplňků, a to také v průběhu zákonné záruční doby nebo prodloužené záruční doby. Všechna tažná zařízení a elektroinstalace, která dodáváme a montujeme, jsou schválena podle evropských předpisů. V případě odborné autorizované montáže, kterou poskytujeme, nemůže dojít ke ztrátě záruky na Vaše vozidlo.

 

Jak se zapojuje zástrčka elektroinstalace? 

Návod na zapojení zástrčky má být součástí přípojného (ne spojovacího) zařízení. Informujte se u dodavatele Vašeho přípojného zařízení. Přesto přikládáme krátký návod. 13pinová zástrčka: Pokud je pant krytu zásuvky nahoře, podpěrná plocha zástrčky musí být před zapojováním vlevo. Zapojení se provede pootočením krytu zástrčky po směru hodinových ručiček o 90 stupňů. Zástrčka musí do zásuvky zajet sama bez použití tlaku. Pokud takto zapojit nejde, je nutno zkontrolovat vnitřní části. Vnitřní části kontaktních ploch zástrčky i zásuvky mají zářezy, které musí být na počátku zapojování proti sobě, v tomto případě dole. U 7pinové zástrčky je třeba zkontrolovat polohu zářezu na zástrčce. Ten musí směřovat proti výčnělku v zásuvce. 7pinová zástrčka se poté pouze tahem zasune. Rozpojení u obou typů zástrček probíhá opačným postupem než zapojování.  

 

Bude mi fungovat otevírání zavazadlového prostoru nohou i s tažným zařízením?

Funkce bezkontaktního otevírání zavazadlového prostoru může být po montáži tažného zařízení změněna nebo vyloučena. Můžeme Vám předem sdělit, jaké výrobce TZ ve Vašem konkrétním případě uvádí podrobnosti. Pokud máte a používáte tuto funkci, informujte nás při objednávce. 

 

Má instalace tažného zařízení vliv na funkci parkovacích senzorů?

Funkce parkovacích asistentů (zejména neoriginálních) může být po instalaci neodnímatelného tažného zařízení nedostupná. U originálních parkovacích senzorů Vám můžeme předem sdělit, zda výrobce TZ uvádí ve Vašem konkrétním případě omezení jejich funkce. U neoriginálních senzorů nemůžeme nikdy předem zaručit jejich funkci. Pokud máte a používáte parkovací asistent, informujte nás při objednávce. O aktivních couvacích asistentech nás předem informujte vždy. 

Zpět do obchodu