Článek o TZ
Tažné zařízení na osobní automobil
Mnoho majitelů osobních automobilů si klade otázku, zda vybavit svoje vozidlo tažným zařízením, často také nazývaným koule na auto. Motoristů, kteří se pro instalaci rozhodnou, přibývá hlavně z řad milovníků cyklistiky. Nejčastěji je totiž v současné době tažné zařízení využíváno k upevnění nosiče jízdních kol.
Na trhu je nabídka několika druhů tažných zařízení, tento článek se bude věnovat třem nejpoužívanějším. Váhové limity pro svislé zatížení tažného háku a tažnou sílu uvádí vždy výrobce vozidla v technické specifikaci.
Nejlevnější variantou je zařízení s neodnímatelným tažným hákem, tzv. pevné. To zůstává za všech okolností na vozidle a nevyžaduje žádnou obsluhu a potřebuje jen minimální údržbu. Chrání se zpravidla plastovou krytkou samotné „koule“. Její funkce spočívá hlavně v ochraně před zašpiněním se od tažného zařízení, na kterém mohou zůstat stopy mazacího tuku od odpojeného spojovacího zařízení, tedy například vozíku nebo právě již zmíněného nosiče na kola.
Druhou variantou koule na auto je horizontálně odnímatelné tažné zařízení, nazývané také bajonet. U takového typu lze tažný hák z vozidla snadno demontovat, a to bez použití nářadí. Potom zůstává na vozidle jen gumovou zátkou zaslepený otvor, který nepřesahuje půdorysný obrys vozidla. Výrobci těchto zařízení však nedoporučují tento typ tažného háku pro ty, kteří velmi často přepravují velké nosiče jízdních kol, zejména těžších elektrokol. Po delší době, kdy je hák extrémně namáhán, mohou vznikat v uložení čepu vůle. Pro méně váhově náročné nebo méně časté přepravy lze ale i tento typ tažného háku doporučit.
Třetí a poslední varianta tažného zařízení, o kterém tento článek pojednává, je typ vertikálně odnímatelného zařízení. Jedná se sice o nejdražší typ, skýtá ale jednu, pro někoho zásadní, výhodu. Po demontáži tažné koule není při pohledu na vozidlo vidět připojovací bod. Tažný hák ve tvaru písmene U, jehož montáž i demontáž také probíhá bez použití nářadí, se připojuje zespodu vozidla. Tohoto typu se zpravidla netýká ani žádné omezující doporučení výrobce pro používání nosiče jízdních kol.
Výrobců tažných zařízení je celá řada a kvalita produktů je tak různá. Ke každé kouli na auto budete ještě potřebovat elektroinstalaci, u které si lze také vybrat z více typů a různých kvalit. Na trhu existují odborné firmy, které Vám se správným výběrem pomohou a tažné zařízení namontují. Pokud má taková firma přímo autorizaci na montáž tažných zařízení, vyhnete se navíc cestě na STK, kde jinak musí všechny montáže zkontrolovat.